Dipteyim, sondayım, depresyondayım şarkı sözleri şu anki ruh halini mi anlatıyor? Hatta şu anki ruh halini anlatacak halin bile yok değil mi? Peki bu arada ilişkin ne olacak? Ya o da bu halinden etkilenirse? Tam da sonunda happn ile yakaladığın hayalindeki ilişkiyi yaşarken bu depresyon da nereden çıktı?

Bütün bu kötü düşünceleri hemen aklından çıkar. Çünkü depresyonda olman sağlıklı, güzel bir ilişki yaşamana engel olmayacağı gibi seni bu karanlıktan da kurtarabilecek güzellikte bir şey olabilir.

Bazen her şey aynı anda iyi gitmeyebiliyor; sonunda o canım Crush’la el ele geleceğe doğru ilerlediğini düşünürken iş, okul, aile, ev, arkadaşlar, pandemi ve daha pek çok durum yüzünden kendini bezmiş, umutsuz, korkmuş, mecalsiz hissedebilirsin. İlişkinin de bu durumdan etkileneceğini düşünmen, onu kaybetmekten korkman çok doğal. Ancak işler düşündüğün kadar umutsuz değil.

Derin bir nefes al (insan depresyondayken nefes almayı unutuyor) ve bu karanlık ruh haline rağmen sağlıklı bir ilişki yaşamak, sevginin gücüne tutunmak için yapman gerekenlere odaklan:

1- Durumu kabullen ve onunla paylaş.

Sabahları yataktan çıkmak istemiyorsun, hatta seni bir vinç gelip kaldırmaya çalışsa bile başarılı olamayabilir. Geceleri ise apayrı bir dert… Uykusuzluk, kâbuslar… Ne geceler bitmek biliyor ne de günler geçiyor. Depresyonda olduğuna dair belirtiler bir bir kendini gösterirken bunu artık görmezlikten gelmeyi bırak ve önce kendine ardından da sevgiline bu durumunu anlat. Depresyonda olduğunu açıkça onunla paylaş. Hastalandığında, mutlu olduğunda onunla bunları nasıl paylaşıyorsan depresyonda olduğunu da paylaş. Unutma ki siz bir ilişki yaşıyorsunuz ve sana neler olduğunu onun da bilmesi gerekir.

2- Hislerini anlatmaktan korkma.

Enerjinin düşük olduğunu, konuşmaya pek hevesli olmadığını biliyoruz. Ama bunu bizim bilmemiz ya da sadece senin bilmen yeterli değil. Onunla neler hissettiğini paylaş ve hatta bu durumdan onun sorumlu olmadığını da anlatmaya çalış. Depresyonun sana neler hissettirdiğini ya da hissettirmediğini onunla paylaş ki ilk tanıştığınızda gözlerinin içine baktığı kişiyi şu an neden bulamadığını onun da anlamasını sağla.

3- Artık bir plan yapmalısın.

Teşhisi koydun, neler yaşadığını ve hissettiğini ona anlattın, peki şimdi ne olacak? Şimdi, beraber neler yapabileceğinize odaklanmalısınız. Bu sürecin herkese etkisi farklı; kimi belki dört duvarla çevrelenmiş bir yerde durmakta zorlanıyor, kimi de evden dışarı adımını atmaya korkuyor. Peki sen ne durumdasın?
Eğer duvarlar üstüne üstüne geliyor gibi hissedip kendini sokaklarda gezmeye verdiysen sevgilini de al yanına, yalnız başına gezip kendi karanlık düşüncelerinde boğulmaktansa onunla huzurlu bir sessizlik paylaş ya da bırak seninle konuşsun ve sana ulaşsın.
Evden dışarı mı çıkamıyorsun? O zaman sevgiliye sarılıp ne zamandır izleme listenizde olan filmleri izlemeye ne dersin? Bu dönemi yalnız geçirmektense, onun elini tut.

4- İpleri biraz ona vermeye ne dersin?

Evde olmak ya da olmamak fark etmiyor olabilir, birileriyle görüşmek için bir istek duymuyorsun ama görüşürsen de rahatsız olmazsın. Tamam o zaman, bu depresif ve hissiz ruh halinde yapabileceğin en güzel şey ipleri biraz ona vermek. Kendini ona bırak. Sinemaya mı gitmek istiyor? Daha iyi bir planın olmadığına göre neden olmasın? Arkadaşlarınızla bir yemek planı mı var? Emin ol; evin duvarlarındaki detayları yarın da incelemeye devam edebilirsin. Kendini biraz onun akışına bırak ve hayatın akmasına izin ver.

5- Yanında olmasına izin ver.

Biliyoruz, şu anda kimsenin varlığı seni rahatlatmıyor. Yanında olması pek bir şey ifade etmiyor; halbuki aslında onu nasıl da çok seviyorsun… Tam olarak bu sevgiye odaklan, ona olan sevgini hatırla ve onun desteğini geri çevirme. Sen kendini kapatırken o da sevdiği kişinin gözleri önünde nasıl acı çektiğini izliyor. Bırak da sana yardım etsin.

Previous Postİlişkilerin de Burcu Var !
Next PostDating Uygulamalarında Hangi Burç Nasıl Davranıyor?

Popüler Yazılar

Flörtünün Kişiliği Hakkında İpuçları Arıyorsan Burçlar İşini Kolaylaştıracak

Hepimizin başına gelmiştir. Birinden hoşlanırız; ama ona nasıl yaklaşacağımızı bilemeyiz. Peki sana onunla ilgili tüyolar vereceğimizi söylesek… Üstelik tek bilmen gereken...

Hangi Burç Hoşlandığını Nasıl Belli Ediyor?

Yeni birisinden hoşlanmaya başladığımızda duygularımızı karşımızdaki kişiye anlatmak için izleyebileceğimiz pek çok yol var. Bu yollardan bazıları hissettiklerimizi açık açık...

happn’dan Kullanıcılarına Korona Salgını Sırasında Aşka ve Cinsel Hayata Dair 5 Öneri

Yeni koronavirüs salgını son derece hızlı akan hayatlarımızı bir anda beklenmedik bir şekilde değiştirdi ve yavaşlattı. Türkiye’deki ilk korona vakasının ortaya çıkmasıyla,...

Yorum Yap