Aylardır evdeyiz. Düzenli hareket etmeden, evde ekmek yaparak ya da ekmek yapım videoları izleyerek vakit geçiriyoruz. Kabul edelim hem bozulan psikolojimize destek olsun, kendimizi biraz şımartalım diye, hem de sıkıntıdan, yeme işini de biraz abarttık. Normalleşme sürecine girdiğimiz şu günlerde o aldığımız kiloları nasıl vereceğiz diye biraz paçalarımız tutuşmuş olabilir. Merak etme, sana evde kilo vermeni sağlayacak önerilerle geldik.

1. Kendine Hedef Koy

Hepimiz en kısa zamanda, en az zahmetle mükemmel vücuda kavuşmak istesek de biraz sabır! Kilo vermenin ilk adımı kendine gerçekçi hedefler koymak. 3 günde 5 kilo gibi abartı diyetler yerine, haftada yarım kilo veya 1 kilo gibi daha gerçekleştirilebilir hedefler koy kendine. Aldığın kalorilerle harcadığın enerji arasındaki dengeyi korumaya dikkat.

2. Su Su Su…

En güçlü zayıflama iksirini kullanmaya davet ediyoruz seni. Hepimizin bildiği ama kabul edelim çoğu zaman kullanmadığı bu iksir SU. En etkili kilo verme yöntemi günde 12 bardak (2-2,5 litre) su içmek. Vücuttaki ödemleri hızlıca atar, içindeki oksijenle yağ yakmaya yardım eder, aşırı iştahı kapatır, yorgunluğu ve baş ağrısını alır. Ayrıca yemekten yarım saat önce yarım litre su içen insanların daha az kalori aldığı da bilim adamlarınca açıklanmış. En güzeli de suyun hiç kalorisi yok.

3. Uyku Anahtar Kelime

Kilo vermek için düzenli ve yeterli uyku çok önemli. Eee boşuna güzellik uykusu demiyorlar. Araştırmalar, yetersiz uykunun obezite riskini çocuklarda %89, yetişkinlerde %55 arttırdığını gösteriyor. Uykumuzun kaliteli ve yeterli olması, kalori alımını ve kiloyu etkiliyor.

4. Kahvaltı Günün En Güzel Öğünü

Kahvaltı yaparak güne başlamak, hem konsantrasyonu hem de gün içindeki performansın verimliliğini arttırıp, sonraki öğünlere kadar iştah kontrolü sağlar. Böylece aralardaki atıştırmalara da engel olur. Bizden söylemesi, ayaküstü acele acele atıştırma. Kendine şöyle güzel yüksek proteinli bir kahvaltı hazırla. Bu, gün boyu yemek yeme isteğini ve kalori alımını azaltacak.

5. Yavaş Yeme Meselesi

Hep bir acele hep bir acele. Sürekli bir koşturma halindeyiz. Bu koşuşturma sırasında da, yemeği genelde bir şey izlerken ya da bir şey okurken, hızlı hızlı yutarak ya da ayaküstü atıştırarak yiyor olabilirsin. Ne kadar hızlı yediğinin farkına bile varmıyor da olabilirsin. Kendini kontrol et ve yavaş yemeye, lokmalarını yavaş yavaş çiğnemeye dikkat et. Yavaş yemek seni daha fazla doymuş hissettirir ve kilo vermeye yardımcı olan hormonları artırır.

6. Abur Cubur Almazsan Yiyemezsin

Evet gayet iyi duydun. Alışveriş yaparken kendini tutar, abur cubur reyonunun önünden bile geçmezsen, evde atıştırmak istediğinde, sağlıklı besinleri tüketmek zorunda kalırsın. Kolaylıkla taşınabilen ve basit bir şekilde hazırlayabileceğin sağlıklı atıştırmalıklar seni büyük açlık krizlerinden ve aşırı kalori alımından korur. Meyve, bir avuç kuruyemiş, yoğurt ya da haşlanmış yumurta tercih etmen gereken atıştırmalıklar.

7. Haydi Hareket

Biliyoruz her zaman içinden gelmiyor insanın. Kanepede oturup film izlemek varken kalkıp mekiğidir, şınavıdır kim yoracak şimdi kendini diyorsun. Bugün değil de yarın yaparım diyorsun. Bu işin yarını yok. Kaldır kendini kanepeden. İnan başlayınca hoşuna bile gidecek; çünkü spor yapmak, hem kilo vermeni hızlandırır hem mutsuzluktan korur. Dans ederek, olduğun yerde yürüyerek veya tercih ettiğin herhangi bir antrenman çeşidini yaparak sıkılmadan kilo verebilirsin.

8. Protein Önemli

Diyetine sadece protein ekleyerek bile kilo verebileceğini biliyor muydun? Yüksek proteinli bir diyet, metabolizma hızını günde 80-100 kalori daha fazla yakacak şekilde arttırıyor ve günde 441 kalori daha az almanı sağlıyormuş . Ayrıca gece atıştırmalarından şikayetçiysen, protein yemenin gece yeme isteklerini azalttığı da söyleniyor.

Tüm bu önerileri yerine getirip, sağlıklı gıdalar tüketerek istediğin kiloya adım adım yaklaşırken, motivasyonun da bu süreçte önemli olduğunu unutma. Eee aşktan daha büyük bir motivasyon kaynağı da bulmazsın. Happn indir, belki de aradığın motivasyon kaynağı seni orada bekliyordur.

Previous PostHappn’da Flörtünle Mesajlaşırken Kullanabileceğin 6 Tavsiye
Next PostSizi Ciddi Bir İlişkiye Götürecek 8 Öneri

Popüler Yazılar

Flörtünün Kişiliği Hakkında İpuçları Arıyorsan Burçlar İşini Kolaylaştıracak

Hepimizin başına gelmiştir. Birinden hoşlanırız; ama ona nasıl yaklaşacağımızı bilemeyiz. Peki sana onunla ilgili tüyolar vereceğimizi söylesek… Üstelik tek bilmen gereken...

Hangi Burç Hoşlandığını Nasıl Belli Ediyor?

Yeni birisinden hoşlanmaya başladığımızda duygularımızı karşımızdaki kişiye anlatmak için izleyebileceğimiz pek çok yol var. Bu yollardan bazıları hissettiklerimizi açık açık...

happn’dan Kullanıcılarına Korona Salgını Sırasında Aşka ve Cinsel Hayata Dair 5 Öneri

Yeni koronavirüs salgını son derece hızlı akan hayatlarımızı bir anda beklenmedik bir şekilde değiştirdi ve yavaşlattı. Türkiye’deki ilk korona vakasının ortaya çıkmasıyla,...

Yorum Yap