“Her şey bu kadar güzel giderken nasıl bunu bana yapar?”

“1 haftadır hiçbir aramama, mesajıma dönüş yapmadı. Kesin başına bir şey geldi.”

“Bir mesaja cevap vermek bu kadar mı zor?”

“Ortadan yok olduğu yetmiyormuş gibi beni her yerde engelledi!”

“Ayrılmış olsa herhalde bunu söylerdi. O kadar da değil!”

Evet, o kadar. Sanırız henüz ghosting sözcüğünden haberin yok ve şu an ciddi bir şok içindesin. O zaman sana son yıllarda ilişkiler üzerinde adeta bir lanet gibi gezen ghosting’den bahsedelim biraz:

Nedir bu ghosting?

Zaman zaman ilişkilerde bir taraf hiçbir sebep göstermeden, hiçbir açıklama yapmadan ortadan kaybolarak ilişkiyi bitirir. Ne mesajlara ne aramalara cevap verir. Tam olarak partnerini görmezden gelir, hatta işi bir adım daha öne taşıyarak ondan gelecek aramaları, mesajları, sosyal ağlardaki profilleri engeller. Bu ortadan kaybolmaya aslında sessiz bir terk ediş de diyebiliriz.

Hangi ilişkilerde daha çok görülür?

Ghosting’in yaşanabileceği ilişkileri genellemek pek doğru olmayabilir amaaaa sanal dünyanın hayatımızın tamamen içinde olduğu bir dönemde ilişkiler de çoğu zaman dijital ortamlarda başlıyor. Ve maalesef bu tip ilişkilerde ghosting’in daha sık görülme olasılığı var. Zaten mesajlarla ya da sanal dünyada başlamış bir ilişkiyi karşı taraf ghosting yöntemiyle bitirebiliyor.

Yalnız değilsin

Araştırmalar gösteriyor ki son yıllarda özellikle 18-29 yaş aralığındaki insanların %25’i hayatlarında bir defa ghosting’e maruz kalmış oluyorlar.
Ghosting’in en kötü kısmı ilk evresi; yani durumun netliğe kavuşmadığı, neler olduğunu anlayamadığımız kısmı. Ortada yapılmış bir ayrılık konuşması ya da yazılmış bir ayrılık mesajı olmadığı için ne olduğunu anlamak zor. Elimizde sadece ortadan kaybolan bir sevgili var. Hatta ilk 1-2 gün ayrılıktan ziyade başına bir şey gelmiş olma ihtimali üzerinde durarak polisi, hastaneleri aramak bile mümkün. Ancak karşımızdaki insanın hayatta olduğunu ama bize ölü taklidi yaptığını anlayınca işler kızışmaya başlıyor. Bu noktada da ghosting’e uğrayan kişi henüz ayrılıkla ilgili bir açıklama yapılmadığı için umutla beklemeye devam ediyor. İşin en yıpratıcı kısımlarından biri de bu: Umutla beklemek… Kendine bunu yapma ve sana yapılan saygısızlığı görmeye çalış.

Kendini suçlamaktan vazgeç

Aradan geçen 1-2 haftalık süreçte partnerin ilişkiyi bitirmekten ziyade adeta ilişkiden kaçtığını fark edince ise “onu ben zorladım, ciddi bir ilişkiden korkuyor ama ben yine de ciddi ilişki istedim” diyerek kendini yiyip bitirebilirsin. Bunu da sakın yapma. Sebebi ne olursa olsun, sen hata yapmış olsan bile ilişki iki kişiliktir ve bitecekse de beraber bitirilmeli. Hatta bunun en makbulü görüşerek ayrılmak olsa da açıklayıcı bir mesaj bile şu an yaşadıklarından iyidir.

Neden?

Ghosting’i sana yaşatan kişinin bunu neden yaptığını bilemeyiz, ancak fikir yürütebiliriz. Zaten nedenini bilseydik bu, ghosting olmazdı. Bazı insanlar ilişkiden gerçekten korkarlar, birine bağlanmanın onlara zarar vereceğini düşünürler bu yüzden de işler ciddileşmeye başlamışken ya da belki de çoktan ciddileşmiş ama bunu şimdi fark etmişken kaçmaya kalkışırlar. Bazı kişiler ise ayrılmayı bilmiyordur. Evet, nasıl ayrılacağını, karşısındakine nasıl davranması gerektiğini bilmediği için bu durumla yüzleşmektense kaçmayı tercih eder. Bazılarının ise hayatlarında kimseyle paylaşmaya hazır olmadıkları sırlar ve sorunlar vardır…
Aslına bakarsan; ghosting için daha pek çok neden sayılabilir ama önemli olan sensin. Ghosting’in izlerini silme, yarasını kapatma ve karşındaki kişiye belki de bir çift laf etme sırası senin!

Hayalet sevgiliyi arkada bıraktın, travmanı ailen ve sevdiklerinin de desteğiyle aştın. Artık hayatına devam etme, belki de yeni Crush’larla mesajlaşma vaktin geldi. Ama o da ne! Yine o! Hayalet olmaktan vazgeçmiş ve sana mesajlar atıyor. İşte sana bu kaçak hayalete karşı kurabileceğin birkaç cümle:

Hayalet: Meşguldüm.

Sen: Ben de, ama yine de mesajına cevap verecek vaktim oldu.

Hayalet: Duygularım konusunda kafam karıştı.

Sen: Bunu neden söyleyemediğin konusunda benim kafam daha çok karıştı.

—–

Hayalet: Bu şekilde gittiğim ve seni üzdüğüm için çok üzgünüm. Ama her şeyi açıklayabilirim.

Sen: Evet, ben de üzgünüm, ama artık umrumda değilsin.

—–

Hayalet: Telefonum bozuldu ve yeni yaptırabildim.

Sen: Bana bir iyilik yap, beni bir daha arama.

Hayalet: Seni özledim, lütfen yeniden başlayalım.

Sen: Senden gerçekten hoşlandım ve senin için hiçbir şey ifade etmiyormuşum gibi aramalarımı ve mesajlarımı görmezden gelmeye başladın. Yeniden başlamak benim için çok fazla.

—–

Hayalet: Ayrılmak istemiyordum, sadece biraz uzaklaştım.

Sen: Üzgünüm, insanların hayatıma girip çıkmalarına izin vermiyorum.

Bütün bunların yanında en etkili tepki tepkisizliktir diye düşünebilir ve hatta böyle biri için parmağının ucunu oynatıp efor sarf etmek istemeyebilirsin. O yüzden cevap vermemek her zaman seçenekler arasında, bunu da unutma 😉

Tabii ki de bir ilişkiyi nasıl bitirmek isteyeceğine, partnerine nasıl cevap vermek istediğine sen karar vereceksin. Kalbini dinle, ama sağduyunu da unutma ve kendin için, kalbin için en doğru cevabı ver.

Hayatını tesadüflere ve olasılıklara bırakmak yerine, hemen happn indirerek ipleri eline al ve şansını kendin yarat.

Previous PostFlörtünle İzleyebileceğin 10 Film
Next PostBurçları Neler Bekliyor? Ekim 2020 Aylık Burç Yorumları

Popüler Yazılar

Flörtünün Kişiliği Hakkında İpuçları Arıyorsan Burçlar İşini Kolaylaştıracak

Hepimizin başına gelmiştir. Birinden hoşlanırız; ama ona nasıl yaklaşacağımızı bilemeyiz. Peki sana onunla ilgili tüyolar vereceğimizi söylesek… Üstelik tek bilmen gereken...

Hangi Burç Hoşlandığını Nasıl Belli Ediyor?

Yeni birisinden hoşlanmaya başladığımızda duygularımızı karşımızdaki kişiye anlatmak için izleyebileceğimiz pek çok yol var. Bu yollardan bazıları hissettiklerimizi açık açık...

happn’dan Kullanıcılarına Korona Salgını Sırasında Aşka ve Cinsel Hayata Dair 5 Öneri

Yeni koronavirüs salgını son derece hızlı akan hayatlarımızı bir anda beklenmedik bir şekilde değiştirdi ve yavaşlattı. Türkiye’deki ilk korona vakasının ortaya çıkmasıyla,...

Yorum Yap