Biraz stalkerlık, biraz merak… Bana sosyal medya alışkanlıklarını söyle, sana ilişkini anlatayım.

Bundan 15 – 20 yıl önce hayatımızda hiç olmayan bir dünya daha var artık: Sosyal medya… Facebook, Twitter, Instagram, TikTok gibi her geçen gün çoğalan sosyal medya platformları bizlere yeni kimlikler, yeni arkadaşlar verdikleri gibi gerçek hayatımızın da bir uzantısı oldular.

En unutulmaz anlarımızı, en mutlu olduğumuz dakikaları, mutsuzluklarımızı, hayallerimizi paylaşıyoruz. Gerçek hayatta söylemekten çekindiğimiz hislerimizi haykırıyoruz. Başkalarının paylaşımlarını beğeniyoruz, yorum yazıyoruz… Dijital ayak izlerimiz artık her yerde. Bizi hiç tanımayan birinin sosyal medya hesaplarımızı inceleyerek hakkımızda pek çok bilgiye ulaşması mümkün. Peki sosyal medya alışkanlıkların ilişkin hakkında neler söylüyor?

Bu soruya bilimin ışığında cevaplar veriyoruz. 😉

Journal of Cyberpsychology’de yayınlanan bir araştırmaya göre; Facebook’u düzenli olarak kullanan kişilerin partnerleriyle çatışmalar yaşama olasılığının daha yüksek olduğu ortaya çıkmış. Araştırma ekibinden Russell Clayton’a göre, insanlar Facebook’u ne kadar sık kullanırsa, partnerlerinin sosyal medya faaliyetlerini izleme olasılıklarının da o kadar yüksek olduğunu söylüyor. Clayton, bu durumun kıskançlık duygularına yol açabileceğini, hatta yeni flörtlerle ya da eski aşklarla bağlantı kurulabileceğini de belirtiyor.

Başka bir çalışma ise, profil resmi olarak sevgiliyle olan bir fotoğrafı koymanın, onun yaptığı tatlı bir jestten bahsetmenin insanları, ilişkileri hakkında daha iyi hissettirdiğini ortaya koyuyor.

Social Psychological and Personality Science dergisinde yayınlanan bir çalışmada da sosyal medyada insanların partnerleriyle ilgili olumlu şeyler paylaşmalarının aslında sağlıklı olduğu belirtiliyor. Flört koçu Christie Hartman, “Bu durum, Facebook’ta partnerinizi görmezden gelmediğinizi, onları da hayatınıza dahil ettiğinizi gösterir” diyor.

Araştırmalar bunlarla kalmıyor. Sosyal medya her an hayatımızın içindeyken, hatta hayatın ta kendisi olmuşken orada nasıl davranıyorsak ilişkilerimizle ilgili de ipuçlarını etrafa bırakmış oluyoruz.

Carnegie Mellon Üniversitesi ve Kansas Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, kişisel bilgiler paylaşmanın, ilişkiye tatminiyle doğrudan bağlantılı olduğunu öne sürüyor.

PLOS ONE dergisinde yayınlanan bir çalışma, bir kişinin sık sık Facebook, Twitter veya Instagram’da bir şeyler paylaşmasının, partnerini uzaklaştırabileceğini söylüyor. Çünkü partner, özel olması gerekirken kendini dışlanmış, dahil olamamış hissediyor. Ancak, gönderinde meselâ Crush’ını etiketlediysen ya da bir şekilde belirttiysen hayatındaki kişinin samimiyet ve memnuniyet duygularını da artırdığını söylüyor.

İlişki uzmanı ve yazar Jane Greer, “Sosyal medya, bir bağlılık duygusunu sürdürmenin harika bir yolu, ancak herkes farklı iletişim, bağlılık ve yakınlık ihtiyaçları ile bir ilişkiye girer” diyor. Örneğin;

Social Media Texting GIF by The Orchard Films - Find & Share on GIPHY

Crush’ının Twitter ve Instagram hesapları son derece profesyonel bir görüntüye sahip olabilir. Genellikle sadece haberler ya da iş için telefonuna gömülüyor olabilir. Bu durumda karşındaki kişi muhtemelen, kişisel ve profesyonel yaşamları arasında net bir sınır çizen biri. Bu tipler genelde teknolojinin işlevselliğinden yararlanırlar ama çok fazla özel hayatlarıyla ilgili paylaşım yapmazlar ki ileride ortaya çıkabilecek karışıklıkların erkenden önüne geçebilsinler. Ayrıca sürekli ilişkileriyle övünüp bu konuda sık sık paylaşım yapan kişilerin büyük olasılıkla ilişkilerinde işler pek de yolunda gitmiyordur. Aksi takdirde neden kendi kornalarını bu kadar çok çalmak zorunda kalsınlar ki?

happn’da tanıştın, Crush’ınla flört etmekten son derece mutlusun, her an ilişkiye yelken açabilirsiniz. O zaman biraz stalk’layım dersen sana birbirinden değerli bilgi verdik. Bundan sonrası senin gözlem ve yorum yeteneğine kalmış: Bak bakalım; senin Crush’ın ilişkileriyle ilgili neler diyor. 😉

Previous PostSamimiyetsiz İlişkilerden Sıkılanlara: Sinema Dünyasının En Garip Aşıkları
Next PostAşk Hakkında Yazılmış Felsefi Metinler

Popüler Yazılar

Flörtünün Kişiliği Hakkında İpuçları Arıyorsan Burçlar İşini Kolaylaştıracak

Hepimizin başına gelmiştir. Birinden hoşlanırız; ama ona nasıl yaklaşacağımızı bilemeyiz. Peki sana onunla ilgili tüyolar vereceğimizi söylesek… Üstelik tek bilmen gereken...

Hangi Burç Hoşlandığını Nasıl Belli Ediyor?

Yeni birisinden hoşlanmaya başladığımızda duygularımızı karşımızdaki kişiye anlatmak için izleyebileceğimiz pek çok yol var. Bu yollardan bazıları hissettiklerimizi açık açık...

happn’dan Kullanıcılarına Korona Salgını Sırasında Aşka ve Cinsel Hayata Dair 5 Öneri

Yeni koronavirüs salgını son derece hızlı akan hayatlarımızı bir anda beklenmedik bir şekilde değiştirdi ve yavaşlattı. Türkiye’deki ilk korona vakasının ortaya çıkmasıyla,...

Yorum Yap