-Bir çiçek bile almıyor.
-14 Şubat nedir bilmiyor.
-El ele tutuşmak bu kadar mı zor!
-Yıl dönümümüzü unutmuyor, sadece kutlamıyor.

Zaman zaman sen de bu cümleleri kuruyor olabilirsin, happn ile müthiş romantik bir ilişkiye yelken açmayı beklerken hayallerinin sevgilisini bulmuş olabilir, sana olan sevgisinden en ufak bir şüphen olmasa da romantik ortamlara hasret kalmış olabilirsin.

Belki de aslında onun bütün bu hareketleri bilinçli değildir. Belki de o bir aromantiktir.

Aşık olmak, flört etmek evrensel insani duygular gibi görünse de insandan insana farklılık gösterir. Ve bu tip durumlarda romantik herhangi bir çekicilik yaşamayan kişilere de aromantik denir.

The Asexual Visibility and Education Network (AVEN) sosyal medya direktörü Kelsey Lee bu kavramı şöyle açıklıyor: “Aromantizm, insanlar dünyada var olduğu sürece görülmüştür. Ancak bu terimin, bir kimlik ve yönelim olarak varlığı çok yakın bir zamanda kabul edildi.”

Aromantik olmak tabii ki de bir ilişkiye giremeyeceğiniz anlamına gelmiyor, ancak aromantik kişiler; yaygın olarak kabul edilen romantik hareketlerde bulunmaktan hoşlanmazlar. İlişkileri olsa da romantizm ilişkide oldukça geri plandadır. Haliyle karşınızdaki kişi gerçek bir aromantikse beklentilerinizi buna göre belirlemenizde yarar var.

Aromantiklik ve aseksüellik

Karıştırılan iki kavram: Aromantiklik ve aseksüellik… Bazı insanlar hem aromatik (romantik çekicilik hissetmemek) hem de aseksüel (cinsel çekim hissetmemek) olarak tanımlanırken, ikisi illa aynı anda kişilerde olacak diye bir durum yok. Bazı insanlar aseksüeldir ancak aromantik değildir, bazıları aromatiktir ancak aseksüel değildir.

Neyin romantik olup olmadığına dair üzerinde mutabık kalınan bir tanım yok. Örneğin, bazı insanlar sevişmeyi cinsel olarak düşünebilir, bazıları romantik düşünebilir ve bu, koşullara bağlı olarak değişebilir.

Aromantiklik, gönüllülerin yürüttüğü Aromantic-Spectrum Union for Recognition, Education ve Advocacy’ye (AUREA) göre, romantik çekiciliği çok az deneyimleyen veya hiç deneyimlemeyen birini tanımlamak için kullanılan bir terim.

Aromantizm hakkında çok az veri var, ancak Journal of LGBT Questions in Counseling’in 414 Amerikalı ile yaptığı bir çalışmada neredeyse yüzde 1’inin aromatik ve yüzde 0,7’sinin aseksüel olduğu ortaya çıkıyor. Vancouver’daki British Columbia Üniversitesi’nden henüz yayınlanmamış bir başka çalışma da, aseksüellerin yaklaşık yüzde 27’sinin de aromantik olduğunu belirtiyor.

Santa Barbara’da bir sosyal bilimci olan ve Singled Out: How Singles’ın yazarı Bella DePaulo da aromantik olmanın aseksüel olmaktan farklı olduğunu vurguluyor: “Aynı zamanda aromatik olmak, başkalarıyla güçlü bağlantılar kuramayacağınız anlamına gelmez.”

Yani Crush’ın birinci ayınızı kutlamak için romantik bir ambiyans yaratmıyorsa hemen sinirlenip trip atmaya hazırlanma. Belki o da aromantiktir! Onu olduğu gibi kabul et 😉

Previous PostSpotify’da En Çok Dinlenen Aşk Şarkıları
Next PostCrush’ının Ruh İkizin Olduğunu Anlamanın Yolları

Popüler Yazılar

Flörtünün Kişiliği Hakkında İpuçları Arıyorsan Burçlar İşini Kolaylaştıracak

Hepimizin başına gelmiştir. Birinden hoşlanırız; ama ona nasıl yaklaşacağımızı bilemeyiz. Peki sana onunla ilgili tüyolar vereceğimizi söylesek… Üstelik tek bilmen gereken...

Hangi Burç Hoşlandığını Nasıl Belli Ediyor?

Yeni birisinden hoşlanmaya başladığımızda duygularımızı karşımızdaki kişiye anlatmak için izleyebileceğimiz pek çok yol var. Bu yollardan bazıları hissettiklerimizi açık açık...

happn’dan Kullanıcılarına Korona Salgını Sırasında Aşka ve Cinsel Hayata Dair 5 Öneri

Yeni koronavirüs salgını son derece hızlı akan hayatlarımızı bir anda beklenmedik bir şekilde değiştirdi ve yavaşlattı. Türkiye’deki ilk korona vakasının ortaya çıkmasıyla,...

Yorum Yap